środa, 20 grudnia 2017

Uczniowie szkoły podstawowej z wizytą na UZ

19 grudnia 2017 r. odwiedzili nas uczniowie IV klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze wraz z nauczycielką języka polskiego, panią Alicją Katrycz. Spotkanie, które odbyło się pod hasłem "Jak dorosnę, zostanę studentem UZ", zorganizowała Barbara Klimek, doktorantka z naszego koła. 

Uczniowie zobaczyli uniwersytet od środka, zwiedzali  także Bibliotekę Uniwersytecką, a poza tym czekały na nich zadania, quizy i konkursy.

W pierwszej części spotkania dr Kamila Gieba opowiedziała dzieciom o Instytucie Filologii Polskiej UZ, a dr Katarzyna Grabias-Banaszewska zapoznała ich z tematyką i regulaminem Lubuskiego Konkursu Literackiego. Po rozwiązaniu rebusu klasa IV jako pierwsza dowiedziała się, jaki będzie temat najnowszej edycji konkursu. 

Drugą część spotkania czwartoklasiści spędzili w bibliotece, po której oprowadziła ich Mirosława Szott: dzieci mogły zobaczyć choinkę z książek, a także cenne starodruki z Działu Zbiorów Specjalnych. Zapoznały się z pracą bibliotekarza i wykonały kolejne zadania, tym razem związane z funkcjonowaniem biblioteki.

Uczniowie otrzymali materiały promocyjne i uniwersyteckie gadżety dzięki uprzejmości Biura Promocji oraz Parlamentu Studenckiego, którym serdecznie dziękujemy! Mamy nadzieję, że dzieci wrócą do nas za kilka lat, ale już jako studenci :) 



sobota, 16 grudnia 2017

Michał Banaszak laureatem XIII Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że członek naszego Koła,  doktorant literaturoznawstwa na Uniwersytecie Zielonogórskim, Michał Banaszak, zwyciężył w XIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Kazimierza Ratonia! Michał zdobył nagrodę pieniężną i możliwość opublikowania książki poetyckiej.
II miejsce w konkursie zajęła Dorota Grzesiak z Krakowa, a III miejsce - Marta Jurkowska z Olkusza. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy! 

Finał konkursu odbył się 9 grudnia 2017 r. w  Galerii Sztuki Współczesnej  Biura Wystaw Artystycznych w Olkuszu. Relację z finału można znaleźć tutaj.

Nagrody przyznało jury w składzie: Adam Wiedemann (poeta, prozaik, krytyk literacki), Ewa Sonnenberg (poetka, pracowniczka Uniwersytetu Jagiellońskiego) oraz Magdalena Rabizo-Birek (krytyczka, redaktorka naczelna czasopisma "Fraza", pracowniczka Uniwersytetu Rzeszowskiego). 

To nie jedyny sukces Michała Banaszaka. W 2016 roku został uhonorowany nagrodą w Konkursie im. Anny Świrszczyńskiej organizowanym przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Jego debiutancką książkę poetycką - Piosenkę o rozpadzie - opublikowało krakowskie wydawnictwo Universitas. 


Sprawozdanie z konferencji "Wino w literaturze i kulturze"

Pierwszy prelegent, Krzysztof Fedorowicz,
razem z prowadzącą panel, prof. Małgorzatą Mikołajczak
W najnowszym numerze uniwersyteckiego miesięcznika znalazło się sprawozdanie z organizowanej przez koło konferencji "Wino w literaturze i kulturze" (Zielona Góra, 12-13 października 2017 r.). 
Autorem sprawozdania jest Klaudiusz Mirek.
Zapraszamy do lektury: K. Mirek, Sprawozdanie z konferencji "Wino w literaturze i kulturze", "Miesięcznik Społeczności Akademickiej" 2017, nr 7 (227), s. 41-42. Miesięcznik dostępny jest w wersji elektronicznej, którą znajdziecie pod tym linkiem.  

piątek, 15 grudnia 2017

Rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego

13 grudnia 2017 r. rozstrzygnięto konkurs poetycki pod hasłem "Toaletowe wspomnienie", którego główną pomysłodawczynią była Mirosława Szott, zainspirowana Książką o czytaniu Justyny Sobolewskiej. 

Konkurs zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Jeszcze Żywych Poetów oraz ze studentami Instytutu Filologii Polskiej
(Sabina Wysocka, Anna Lisińska, Aleksandra Jakkielska i Klaudiusz Mirek ze specjalności pisanie kreatywne).

Członkowie jury postanowili nagrodzić trzy osoby i przyznać wyróżnienia:
I miejsce: Radek Bekus
II miejsce: Agnieszka Batyra
III miejsce: Ewa Trubiłowicz.

Wyróżnienia trafiły do Kamila Sajdaka, Kiry Ruckermann, Julii Jurkiewicz, Tiny Boś i Marty Miszczak.
Po rozdaniu nagród odbyło się spotkanie pokonkursowe z Elżbietą Dybalską, zielonogórska poetką i członkinią Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów.


środa, 29 listopada 2017

Konferencja "Ze srebrnego ekranu na papier"

W imieniu organizatorów - Zakładu Teorii Literatury i Krytyki Literackiej IFP UZ - zachęcamy do udziału w konferencji naukowej Ze srebrnego ekranu na papier. Ślady sztuki filmowej w literaturze pięknej. 

Filmy często mają swoje źródło w literaturze pięknej. Czy jednak bywa również odwrotnie? Na ile prozaikom, poetom, dramaturgom, twórcom reportaży zdarza się odwoływać do tematów związanych z kinematografią, do świata aktorów i – ogólnie – filmowców? W jakich aspektach literaci nawiązują do typowo filmowych rozwiązań formalnych, wykorzystywanych w ekranowej narracji i konstrukcji świata przedstawionego, takich jak montaż czy plastyka obrazu? Co można powiedzieć o tzw. nowelizacjach kinowych lub telewizyjnych przebojów? Ile – w czasach nowoczesnych i ponowoczesnych jest „kina w literaturze”? Jak silna jest w erze kultury obrazkowej, multimedialnej i cyfrowej owa emanacja? Czy zagraża samej literaturze? 

Organizatorzy do dyskusji na te tematy zapraszają literaturoznawców, filmoznawców, kulturoznawców, a także filozofów, socjologów, historyków sztuki.

Konferencja odbędzie się w Zielonej Górze w dniach 18-19 kwietnia 2018 r. Opłata konferencyjna wynosi 400 zł (w koszty wliczone są materiały konferencyjne, poczęstunki w czasie przerw kawowych, obiady, kolacja i publikacja książki pokonferencyjnej).

Organizatorzy czekają na zgłoszenia do dnia 20 stycznia 2018 r. Formularz należy przesłać na adres filmwliteraturze@gmail.com Formularz zgłoszeniowy wraz z treścią zaproszenia znajduje się na stronie IFP UZ

Przewodniczącą komitetu organizacyjnego jest dr hab. Dorota Kulczycka, prof. UZ, a sekretarzem Piotr Prusinowski. Z komitetem współpracują ponadto Janusz Łastowiecki i Anna Naplocha. 


Spotkanie Koła: 28.11.2017

W dniu 28 listopada 2017 r. w godzinach 16.30-17.30 odbyło się pierwsze w bieżącym roku akademickim spotkanie Koła. Podczas zebrania określono m.in. profil działalności Koła, zaktualizowano listę członków oraz nakreślono plany naukowe na lata 2017-2018.

Porządek zebrania:
- aktualizacja listy członków Koła;
- określenie zasad współpracy ze środowiskiem studenckim;
- opracowanie interdyscyplinarnego profilu naukowego Koła;
- wybór Zarządu Koła na nową kadencję;
- omówienie Statusu KNDL UZ;
- prezentacja zasad finansowania przedsięwzięć zespołowych i indywidualnych;
- podsumowanie działalności w poprzednim roku akademickim;
- plany naukowe.

W wyniku głosowania wyłoniono nowy Zarząd KNDL UZ w składzie: Kamila Torba (przewodnicząca), Judyta Klimek (zastępca przewodniczącej) oraz Robert Wawrzynkiewicz (sekretarz). 

Plany naukowe, które chcemy zrealizować w najbliższym czasie, obejmują nie tylko prowadzenie badań podstawowych, ale także popularyzację nauki, promocję Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz działalność edukacyjną. Wśród zgłoszonych pomysłów znalazła się promocja UZ wśród młodzieży szkolnej (spotkanie z uczniami, które zaproponowała Barbara Klimek), działania odnoszące się do Roku Reformacji (pomysł refleksji nad reformacją w literaturze i filmie zgłosił Robert Wawrzynkiewicz), przeprowadzenie dyskusji filmoznawczych (pomysłodawczyni: Ewa Kontowicz) oraz organizacja otwartych spotkań cyklicznych dotyczących popkultury (z inicjatywy Katarzyny Meller).