Historia Koła

Koło Naukowe Doktorantów Literaturoznawców UZ to pierwsze koło naukowe doktorantów działające na Uniwersytecie Zielonogórskim. Pomysł na założenie koła powstał w październiku 2012 roku, wraz z uruchomieniem studiów literaturoznawczych III stopnia na Uniwersytecie Zielonogórskim. 
Oficjalnej rejestracji Koła dokonano w styczniu 2013 roku. 

Dużym wsparciem dla projektu było zaangażowanie opiekuna naukowego, prof. dr hab. Małgorzaty Mikołajczak z Zakładu Teorii i Antropologii Literatury Instytutu Filologii Polskiej UZ, będącej jednocześnie opiekunem literaturoznawczych studiów doktoranckich na Uniwersytecie Zielonogórskim. Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2017/2018 funkcję opiekuna naukowego pełni dr Kamila Gieba. 

Od początku swojej działalności Koło służy m.in. integracji środowiska doktoranckiego, prowadzeniu badań zespołowych, które wymagają zaangażowania wielu osób o różnym doświadczeniu i kwalifikacjach oraz podejmowaniu współpracy w realizacji projektów badawczych ze studentami, doktorantami oraz pracownikami naukowymi związanymi nie tylko z Uniwersytetem Zielonogórskim, ale również z innymi ośrodkami akademickimi. 

Członkowie Koła nie ograniczają swoich badań do jednego wybranego zagadnienia literaturoznawczego, przyjmując, że szerokie spektrum problematyk pozwala na większą wymianę doświadczeń i poszerzanie horyzontów badawczych. 

Dotychczas z inicjatywy Koła odbyły się dwie ogólnopolskie konferencje naukowe: "Pociąg, dworzec, poczekalnia w literaturze i refleksji humanistycznej" (15-16.04.2014) oraz "Wino w literaturze i kulturze" (12-13.10.2017). Efektem naukowym pierwszej z nich jest monografia Kolej na kolej. Pociąg, dworzec, poczekalnia w literaturze i refleksji humanistycznej pod redakcją Kamili Gieby, Janusza Łastowieckiego i Mirosławy Szott. Obecnie trwają prace nad tomem pokonferencyjnym o motywach winiarskich w kulturze, który ukaże się pod redakcją Katarzyny Meller. 

Koło organizowało ponadto konkursy poetyckie i spotkania autorskie, aranżowało także debaty dotyczące najnowszej polskiej literatury i kultury. Członkowie Koła rozwijają również indywidualne zainteresowania badawcze (udział w ogólnopolskich warsztatach, seminariach i konferencjach naukowych, m.in. w Transdyscyplinarnych Szkołach Letnich,  prowadzenie prelekcji i wykładów, prezentacja cząstkowych wyników badań). 

W związku z utworzeniem na Uniwersytecie Zielonogórskim studiów doktoranckich w zakresie językoznawstwa, w 2017 roku skład Koła został poszerzony o doktorantów zainteresowanych nauką o języku. Chociaż Koło ma charakter przede wszystkim literaturoznawczy, to obecnie zrzesza członków podejmujących również badania inspirowane innymi naukami humanistycznymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz