wtorek, 2 października 2018

Monografia "Kolej na kolej" - fragmenty w wersji cyfrowej

Z radością informujemy, że w zasobach Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej znalazły się fragmenty monografii zbiorowej Kolej na kolej. Pociąg, dworzec, poczekalnia w literaturze i refleksji humanistycznej pod redakcją Kamili Gieby, Janusza Łastowieckiego i Mirosławy Szott (Oficyna Wydawnicza UZ, Zielona Góra 2015). 

Monografia wieloautorska jest efektem naukowym ogólnopolskiej konferencji zorganizowanej w kwietniu 2014 roku przez Koło Naukowe Doktorantów Literaturoznawców UZ. 

W wersji cyfrowej dostępne są artykuły Małgorzaty Andrzejak-Nowary, Agaty Budy, Romana Dziergwy, Elżbiety Gazdeckiej, Kamili Gieby, Anny Kaczmar, Janusza Łastowieckiego, Aleksandry Paluch, Mirosławy Szott, Michała Wachuły oraz Macieja Walkowiaka. Pliki w formacie pdf można pobrać ze strony ZBC.



piątek, 30 marca 2018

ZSP II: Pokazać zło. Psychopatia w filmie



11 kwietnia 2018 r. odbędzie się drugie seminarium z cyklu "Zielonogórskie Spotkania Popkulturalne", tym razem pod hasłem "Pokazać zło. Psychopatia w filmie". Zapraszamy do auli A (budynek A-16, Wydział Humanistyczny UZ), zaczynamy o godzinie 13.15.

Program:
dr Natalia Fabiszewska-Domke, "Dear Mr. Gacy..." O fenomenie seryjnego mordercy w kinematografii
dr Andriej Kotin, Dialektyka zbrodni. Morderstwo jako akt twórczy w europejskich thrillerach lat 60. i 70. XX wieku
mgr Anna Kaczmar, Dlaczego seryjny morderca fascynuje popkulturę? Casus Kuby Rozpruwacza. 

wtorek, 20 marca 2018

Sprawozdanie z grudniowego projektu

W najnowszym numerze uniwersyteckiego miesięcznika znalazło się sprawozdanie z organizowanego przez nasze koło spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze. 

Uczniowie wraz z nauczycielką języka polskiego, panią Alicją Katrycz, gościli w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego 19 grudnia 2017 r. 

Autorką sprawozdania jest Barbara Klimek, odpowiedzialna za projekt "Kiedy dorosnę, zostanę studentem UZ".

Dział "Wiadomości wydziałowe" dostępny jest pod tym linkiem ("Uniwersytet Zielonogórski. Miesięcznik Społeczności Akademickiej" 2018, nr 2, s. 34). 

środa, 21 lutego 2018

Zebranie Koła: 20.02.2018

W dniu 20.02.2018 roku odbyło się pierwsze w semestrze letnim spotkanie Koła, podczas którego wybraliśmy nową przewodniczącą: została nią Jesica Woźniak.  
Spotkanie dotyczyło przede wszystkim projektu Zielonogórskich Seminariów Popkulturalnych, które będziemy organizować we współpracy z kołami studenckimi: Gildią Demiurga i Kołem Literaturoznawstwa Kognitywnego. 

Pierwsze seminarium odbędzie się 14 marca 2018 r. pod hasłem "Wampiryzm dla średniozaawansowanych". Program:
dr Jakub Rawski, Drogi i bezdroża interpretacji tekstów wampirycznych w XX i XXI wieku
dr Krystian Saja, Być albo nie być? Wampir jako przedmiot mentalny w literaturze popularnej
mgr Katarzyna Meller-Rebelska, Saga "Zmierzch" Stephenie Meyer jako fenomen popkulturowy

piątek, 16 lutego 2018

Zaproszenie na zebranie koła

Zapraszamy na zebranie Koła Naukowego Doktorantów Literaturoznawców,
które odbędzie się we wtorek, 20 lutego 2018 r., o godzinie 15:00
w gabinecie 214 (budynek A-16, piętro II).


czwartek, 1 lutego 2018

Ankieta dla polonistów

Zapraszamy absolwentów filologii polskiej na Uniwersytecie Zielonogórskim do wypełnienia krótkiej ankiety, której wyniki zostaną przedstawione podczas Konferencji Polonistyk Uniwersyteckich (Zielona Góra, 17-19.05.2018 r.). Coroczne konferencje z tego cyklu odbywają się z udziałem dziekanów wydziałów oraz dyrektorów instytutów polonistycznych z całego kraju. W roku 2018 organizatorem jest Instytut Filologii Polskiej UZ. 
Ankieta dotyczy losów absolwentów zielonogórskiej polonistyki i jest całkowicie anonimowa. Z góry dziękujemy za czas poświęcony na jej wypełnienie! Formularz znajduje się pod tym linkiem: